STAVBA BARIÉR – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ČÁST TRANSFERU
Co jsou ty bariéry?
Dočasné bariéry brání obojživelníkům, aby se při migraci nedostali na silnici a nezahynuli tak pod koly aut. Jsou to plastové folie, které připevňujeme k dřevěným kolíkům, které zatloukáme do země. Bariéry se musí zahrnout do půdy, aby pod nimi žáby neprolezly. Také by měly být bariéry přiměřeně vysoké, aby je žáby nepřeskočily a nahoře zakončené lemem. Bariéry stavíme každé jaro a na konci migrace, kdy obojživelníci opustí rybník, ve kterém se rozmnožili, bariéry opět uklízíme.
Víte, že:
Trvalé bariéry jsou například betonové nebo plechové zábrany, které jsou v místě migračního koridoru celý rok. Takže tady odpadá práce se stavbou. Současně k trvalým bariérám většinou patří i žabí podchod pod silnicí, kam žáby bariéra bezpečně navádí.
Jak se staví bariéry?
Ve zkratce: Nejdříve rýčem, motykou vykopeme v půdě rýhu. Potom ukotvíme pomocí palice/kladiva cca 80-100cm dlouhé dřevěné kolíky do rýhy, aby se kolík nehýbal a stál v zemi pevně. Na kolíky natahujeme plastovou folii cca 50-80 cm vysokou a která bývá dlouhá několik desítek metrů. Na kolíky ji připevníme pomocí sponkovačky. horní lem musíme ohrnout, spodní zahneme ve vykopané rýze a zaházíme hlínou. Takto žáby bariéru nepodlezou ani nepřeskočí.
Ale neboj, všechno vysvětlíme a ukážeme, jak se taková bariéra staví. Hlavně aby jí neprošla žádná žába!
Co s sebou na stavbu bariér?
Pracovní oblečení/na ven, pevné boty, pracovní rukavice, popřípadě reflexní vestu. Nářadí půjčíme. Svačinu a pití s sebou. Jakmile jsou bariéry postavené, už nás nic nemůže překvapit. Je to zkrátka nejdůležitější část celého jarního transferu obojživelníků. Čím víc lidí pomůže, tím rychleji to budeme mít hotové a můžeme být v klidu. Někdy to totiž skoro vypadá, že žáby číhají za rohem a pokud se zpozdíme o den s výstavbou, tak si to hned tu noc štrádují k rybníku.
PŘIHLAS SE UŽ TEĎ!
Napiš nám email, že máš zájem pomáhat se stavbou bariér. Stavíme v sobotu 3. března a o víkendu 9.-10. března.