TRANSFER = PŘENÁŠENÍ OBOJŽIVELNÍKŮ
Co si pod tím mám představit?
Na jaře, většinou v polovině až na konci března, kdy začínají obojživelníci migrovat, přenášíme žáby, které přijdou k bariérám na druhou stranu silnice. Potom si to žáby namíří přímo k rybníku.
Proč se staví bariéry?
Dočasné bariéry, které stavíme u silnic brání žábám vstupu na vozovku a tudíž je chrání před přejetím autem. Žáby se každý rok vrací k rybníku/vodní ploše, kde se narodily a pokud jim přes cestu postavíme silnici, žáby svoje chování nezmění, nevyhnou se autům. Potom jich spousta zbytečně umírá pod koly aut.
Kromě výstavby nových silnic se v posledních letech rapidně zvýšila frekvence dopravy. Aut přibývá a pokud před 15 lety žáby ještě jakž takž překonaly silnici s pár desítkami mrtvolek, dnes už automobilová frekvence na silnicích ohrožuje celou populaci.
Víte, že:
Pokud zahyne na jaře pod koly aut 25% lokální populace obojživelníku, a děje se to tak každé jaro, do pár let celá populace vyhyne? Nedokáže se tak rychle reprodukovat, aby se populace zachovala.
Jak můžu tedy aktivně pomáhat na místě?
Přihlásit se do hlídky. Hlídky chodí kolem bariér v danou denní dobu a sbírají žáby u bariér do kyblíku. Potom je přenesou na určené místo za silnicí, kde žáby vypustí (většinou u rybníku). Hlídky jsou celkem dobrodružná věc, protože největší žabí tahy bývají v noci, cca od 21:00 až do půlnoci. Ale musí se chodit i ve dne. Když je žabí migrace na vrcholu, žáby migrují i přes den.
Ty se přihlásíš, napíšeš svoje časové možnosti a my tě zařadíme do týdenního rozvrhu hlídek. Hodí se jakákoliv pomoc, i když jen hodinka. Každá zachráněná žába se počítá.
Kdokoliv se může zúčastnit?
No jasně! Tady na věku fakt nezáleží, jen pokud ti ještě nebylo 18, musíš mít (sorry) povolení od rodičů. Ale lepší bude, když je vezmeš s sebou! Aspoň se od tebe rodiče naučí, že se nemusí štítit žab. Přenášet žáby nám pomáhají i senioři (nejstarší 79 let), ve středním věku (architekti, fotografové nebo i řidiči kamionu), mladí (studenti VŠ, SŠ, ZŠ) i děti (nejmladší 3 roky). Nejlepší akce bývají s kamarády, tak je zkus přemluvit a přijďte všichni. Pomáhat a učit se o přírodě nemusí být nuda, právě že naopak. Takový zajímavosti ti ve škole neřeknou.
Víte, že:
Ropuchy mají taky svoje kamarády? Ropuší cop není žabí účes, ale situace, kdy více samců usiluje o jednu samici, takže všichni vytvoří jakýsi zapletený žabí suk a někdy samci samici i utopí? Pirátská snůška není žabí poklad (nebo tedy pro žabí samce je), ale situace, když skokaní samec nevybojuje svoji samici, tak ukradne její zatím neoplozená vykladená vajíčka a sám si je oplodní? A další a další žabí bizáry..
Co s sebou na hlídku?
Na denní hlídku stačí jen boty a oblečení do terénu, mobil na zapisování (nebo notes), reflexní vestu a pracovní měkké/zahradní rukavice (na žáby nesaháme rukou, nedělá jim to dobře).
Na noční hlídku teplé oblečení (v noci pak často padnou teploty pod nulu), dobré boty, pracovní/zahradní měkké rukavice, baterku/čelovku, reflexní vestu.
Kyblík půjčíme, popřípadě i reflexní vestu/rukavice nebo čelovku.
Data!
Počítáme každou přenesenou žábu. Zapisujeme druh i pohlaví (to se lze lehce naučit). Z dat potom čerpáme informace, které nám pomáhají v dalších letech upravovat ochranu lokality i transferu. Počítáme i mrtvé žáby. Podle toho pak poznáme, že je třeba lépe zabezpečit úsek silnice.
Není na co čekat! Přihlas se ještě teď!
email: zabihlidka@gmail.com
tel: 731165755