- Kontaktujte nejbližší organizaci ochrany přírody
- Český svaz ochránců přírody – svoje pobočky mají po celé ČR, přes formulář nahlaste kritický úsek nebo se s danou pobočkou domluvte na spolupráci.
- Správy CHKO ČR – pokud kritický úsek leží na území CHKO, kontaktujte danou správu.
- Národní parky ČR – to samé jako u CHKO.
- Další spolky v okolí.
- Odbor životního prostředí (obce/města kam lokalita patří)
- Chci pomoci žábám výstavbou dočasných bariér
- tuto činnost je třeba oznámit místní správě (CHKO, nebo městský Odbor životního prostředí), na některé druhy obojživelníků musíte mít speciální povolení, abyste s nimi mohli manipulovat.
- Spojte se s lidmi, kteří tuto činnost dělají – například naše Žabí hlídka 🙂 Poradí vám jak stavět bariéry, jaký materiál použít nebo jak daný úsek, kde jsou přejeté žáby vůbec zabezpečit (často to bývají i složité úseky v zástavbě)
- Problémem bývají finance. Lze ale zažádat o finanční podporu obec/město, také existují projekty přímo pro tyto žabí akce, například Český svaz ochránců přírody vypisuje každým rokem výběrová řízení na ochranu biodiverzity. I další organizace a nadace přispívají finančně na tyto aktivity.
- Nezapomeňte, že pro stavbu bariér musíte mít souhlas majitele pozemku. Ať už je to obec, Lesy ČR nebo soukromý majitel.
Nebojte se, všechna ta organizace, vyřizování povolení atd není tak složitá, jak se na první pohled zdá. Určitě má smysl do toho jít. Zachráníte tím spoustu žabích životů a celá populace obojživelníků, tak může nerušeně v dané oblasti prosperovat:)